• Türkçe
  • İngilizce
  • Çince
resim
resim

Savunma, Güvenlik, Havacılık

Son yıllarda Türkiye; Savunma, Güvenlik ve Havacılık sektörlerinde önemli atılımlar yapmakta, büyük bir dönüşüm geçirmektedir. Sektördeki şirketler tasarım geliştirme, yurt içi üretim, ihracat, modernizasyon ve Ar-Ge çalışmalarını başarı ile yürütmektedir.

Türkiye, savunma harcamalarında dünyanın önde gelen ülkelerinden birisidir. Türkiye, 2018 yılındaki 19 milyar dolarlık savunma harcaması ile dünyada 15. sırada yer almıştır. 2019 yılında Türkiye’nin savunma ve havacılıkta toplam cirosu 10,9 milyar dolar, toplam ihracat değeri 3,7 milyar dolar, Ar-Ge harcamaları 1,7 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye yakın dönemde Savunma, Güvenlik ve Havacılık sektörlerinde savaş gemisi, ana muharebe tankı, helikopter, insansız hava aracı, hafif taarruz ve silahlı keşif uçağı, uydu, genel amaçlı helikopter ve savaş jeti gibi yerli projeleri başarıyla yürütmüştür.

Savunma, Güvenlik ve Havacılık sektörleri yerli ve milli teknolojilerin geliştirilerek ülke ihtiyacının karşılanması önceliğiyle ithalata bağımlılığı azaltmakta, tüm dünyanın dikkatini çeken ürün ve teknolojilerle her yıl ihracatını arttırmaktadır.

2018 yılına kıyasla 2019 yılında, Türkiye’nin Savunma ve Havacılık sektöründeki ihracatı %37,75 oranında artış göstermiştir. Türkiye’nin bu sektörlerde en fazla ihracat yaptığı ülkeler; ABD, Almanya, Umman, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda, Birleşik Krallık, Hindistan, Polonya ve Fransa olarak sıralanmaktadır.

Corintco; Devletin Savunma, Güvenlik ve Havacılık sektörlerindeki hedefleri ile sektörel gelişmeleri yakından takip etmektedir. Corintco ilgili sektörleri teknik açıdan tanıyan, kapsamlı bilgi birikimine ve deneyime sahip ekipleri ile yatırım stratejilerinin belirlenmesi, fizibilite ve teknik şartnamelerin hukuki zeminlerinin hazırlanması ve özellikle teşvik uygulamalarından yararlanma konusunda değer yaratan deneyimini müşterilerinin hizmetine sunmaktadır.